Toxikus munkahelyen milyen a szabadság?

Mindannyian hajlamosak vagyunk sokan stresszelni a munka miatt, és néha jó elfelejteni a rengeteg idegeskedést, és egy pihentető nyaralásra menni. Az, hogy elszakadsz a mindennapok nyomásától és kikapcsolódsz elvileg segít feltöltődni és a szabadságod végén újult erővel állhatsz vissza dolgozni. A Visier felmérése szerint ez nem mindig van így.

Mindannyian hajlamosak vagyunk sokat stresszelni a munka miatt, és néha jó elfelejteni a rengeteg idegeskedést, és egy pihentető nyaralásra menni. Az, hogy elszakadsz a mindennapok nyomásától és kikapcsolódsz elvileg segít feltöltődni és a szabadságod végén újult erővel állhatsz vissza dolgozni. A Visier felmérése szerint ez nem mindig van így.

Az elemző oldal 1000 teljes munkaidős munkavállaló körében végzett kutatást a szabadságukról és a munkahelyi elégedettségükkel kapcsolatban. A munkavállalók 89%-a mondta, hogy felfrissül a szabadsága során, azonban nem álltak készen arra, hogy visszatérjenek a munkahelyükre, sőt, 42%-uk rettegett bemenni az irodába. 

A válaszadók közel fele pedig a nyaralás alatt gondolkozott el a felmondáson, és 44%-uk pedig meg is tette amint visszatért a szabadságáról.

Szerintük a felmondási szándék annak köszönhetően alakulhatott ki, hogy a szabadságukon sem hagyták abba a munkát és nem tudtak teljesen kikapcsolódni. A kutatás során kiderült, hogy ezek a munkavállalók azért dolgoztak önszántukból, mert azon aggódtak, hogy valami fontos dologról lemaradnak, vagy túl sokat kell bepótolniuk amikor visszatérnek.

Azok, akik a felmondáson gondolkodtak és a szabadságuk alatt sem tudták félretenni a munkát, nagyobb valószínséggel mondtak fel, mint azok, akik ezt nem a nyaraláson gondolták át. És azoknak is a kilépésen járt az eszük, akiknek muszáj volt dolgozniuk a pihenés helyett.

Vezetőként aggódnod kell, ha valaki szabadságra megy?

Nem, ha tisztában vagy az ezzel a jelenséggel. Ha a munka és a magánélet egyendúlya nem megfelelő, sokan elkezdünk azon gondolkozni, hogy biztos találnánk egy jobb állást. 

Ha egy munkavállaló több mint 18 hónapig nem vett ki egymás után öt nap szabadságot, akkor nagy valószínűséggel el fog gondolkozni a felmondásán. A vezetőknek tehát bátorítaniuk kell az alkalmazottakat, hogy vegyenek ki szabadságot, és kikapcsolódjanak, amíg távol vannak. Sőt, még a szabadság előtt érdemes arról beszélni, hogy ne kelljen aggódni amiatt, hogy rengeteg munka várja majd, vagy hogy szétesik a cég, amíg nem dolgozik.

Amikor egy főnök arra ösztönzi az alkalmazottait, hogy vegyék ki a szabadságukat, azt sugallja, hogy törődik velük és azzal, hogy mentálisan és testileg is egészségesen tudjanak dolgozni. Hiszen ha nem tartasz pihenőt a kreatív munkád során, az könnyedén kiégéshez vezethet, komoly fizikai megterhelés esetén pedig akár sérülések és egyéb problémák jöhetnek elő.

Alakíts ki egy rutint arra, amikor egy dolgozó szabadságra megy. Vedd figyelembe a teljesítendő feladatokat és beszéld át velük mi az, ami fontos, és azokat, amik ráérnek akkor, ha visszatért a munkába.

Fogadd el, hogy nyár van, és mindenki ilyenkor fogja kivenni a legtöbb szabadságát. Ez számos problémát és kellemetlenséget hozhat, ráadásul a munkavállalók nem biztos, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújtanak ebben az időszakban, mint az év más szakaszában. 

Ilyenkor igazítsd úgy a projekteket, hogy mindenkinek megfelelő ütemben tudjatok haladni, és képezd át a munkatársakat, hogy mindenkit könnyen lehessen helyettesíteni abban a pár napban, amíg távol van. A vezetőknek meg kell tanulniuk olyan biztonságos környezetet teremteni, ahol nyíltan lehet beszélni a problémákról és a stresszes helyzetekről is.

Rendkívül fontos, hogy a vezetők példát mutassanak. Ha a főnök is megállás nélkül dolgozik a szabadságán, akkor a dolgozók számára is világossá válik a pihenés miatti bűntudat.

A lényeg az, hogy a szabadságok mennyisége nem hozza helyre a rossz munkahelyi kultúrát. Az emberek nem csupán robotok, ha rossz érzésekkel dolgoztak egész évben, a pár napnyi szabadság nem fogja helyrehozni azt.